Хвороби та шкідники в саду - непарний шовкопряд


Непарний шовкопряд.
Кожен садівник зустрічається у своїй практиці з такими поняттями, як хвороби та шкідники садових рослин. Яким би не був контроль хвороб і шкідників у саду, завжди є ймовірність зараження садових рослин хвороботворними організмами і комахами. Знизити ймовірність зараження саду хворобами та шкідниками дозволяє агротехнічні прийоми. Вони дозволяють уникнути стомлюваності грунту, накопичення специфічних збудників хвороб і шкідників.


Так, не бажано в якості попередників під багаторічні посадки для малини і суниці вирощувати томати і картопля. Ці рослини мають спільні грунтові захворювання. Існують багато приклади використання рослин в якості захисту від шкідників спільні посадки суниці та часнику. Якщо посадити в саду бузину чорну (Sambucus), то агрус не пошкоджується п'ядуна і огнівкою. Сливу і яблуню не чіпає плодожерка, а чорна смородина не уражається почковим кліщем. Для боротьби з шкідниками садів привертають хижих птахів, які поїдають гусениць і метеликів, таких, як синиці, дятли, Пищуха, які поїдають кладки яєць.
Деякі хвороби та шкідники поширені повсюдно в багатьох районах світу.

Непарный шелкопрядНепарний шовкопряд (Ocneria dispar).

Непарний шовкопряд об'їдає бруньки, листя, бутони, квітки і зав'язі яблунь, слив, абрикос, груш, вишні, шовковиці та інших плодових рослин. Самка непарного шовкопряда досягає розмаху крил 8см, самець - 4,5 см.


Коли розпускаються бруньки на деревах і температура досягає 6С, з яєць непарного шовкопряда з'являються дрібні гусениці, які можуть поширитися по всьому саду легким вітром. Вони пожирають листя, квіти, зав'язі. Через 24 - 30 днів після появи зав'язей яблуні, гусениці перетворюються на кокони і прикріплюються до стовбурів, гілок, листя дерев. Через 14 20 днів в залежності від температури повітря з'являються на світ метелики і починається їх років. Зазвичай це відбувається в липні, коли хвороби та шкідники найбільш активні. Оптимальна температура для цього 23 - 29 С Самки малорухливі, але самці можуть відшукувати їх на великій відстані. Непарні шовкопряди дуже плідні. Інший раз сади дуже сильно пошкоджуються цим шкідником. Від цього дерева послаблюються, а урожай плодів різко знижується. Такі дерева в цей період можуть дивуватися хворобами і шкідниками інших видів.

шелкопрядУ різних кліматичних зонах непарний шовкопряд пристосовується, тобто шовкопряд в різній середовищі існування відрізняється своєю харчової вибірковістю і часом зростання гусениць і вильоту метеликів. Метелики відкладають яйця в різних, часто випадкових місцях, наприклад на пнях, унизу паркану, біля основи стовбурів дерев, на каменях, стінах. Кладка непарного шовкопряда дуже помітна. Це жовтувато - сірі подушки діаметром 2 - 3 см, покриті тонким шаром волосків. Кожна кладка налічує 500 - 600 яєць, які залишаються на зиму. Кладки дуже морозостійкі і можуть витримувати температуру -50 С. У північних районах, час спокою непарного шовкопряда більш тривало, ніж у районах з м'якою і нетривалої взимку.

борьба с непарным шелкопрядомЗаходи боротьби з непарним шовкопрядом.

Хвороб і шкідників саду можна уникнути або знизити їх вплив на сад, якщо вживати заходів механічного впливу.
Восени, коли закінчився листопад необхідно оглянути всі місця, які можуть бути прихистком для яєць непарного шовкопряда. Виявивши скупчення яєць, необхідно ретельно зішкребти їх скребками, не допускаючи їх осипання на землю. Для цього потрібно підстелити який або матеріал і спалити яйця. Місця скупчення яєць на каменях, пнях знищують змазуванням гасом. У період льоту метеликів ставлять феромонні пастки, а потім метеликів знищують. Обробляють інсектицидами від народження гусениць. Навесні до розпускання бруньок і до цвітіння обприскують бактеріальними препаратами у вигляді водної емульсії Bicol. На 10 літрів води розводиться Bicol 50-60г. Готова суспензія повинна бути використана протягом 2-4 годин.

Необхідно пам'ятати, що Bicol діє дратівливо на слизові оболонки і шкіру людини. У разі потрапляння на шкіру, необхідно змити його водою з милом. При використанні препаратів для боротьби з хворобами та шкідниками саду необхідно одягати респіратори і захисні окуляри.

Обприскування проводять повторно через 7-8 днів для контролю.

Боротьба з хворобами і шкідники плодових рослин проводиться регулярно для того, щоб не допустити спалахів їх масового прояву.

Хвороби та шкідники саду знижують захисні функції дерев і кущів, тому профілактичні заходи завжди більш ефективні і дозволяють не тільки захистити рослини, але і зберегти врожай.

Читайте статью російською мовою: Болезни и вредители в саду – непарный шелкопряд